Kada je u pitanju industrija, fabrike se obično snadbijevaju vodom iz gradskog vodovoda ili je kombinuju sa upotrebom vode iz sopstvenih izvora (obično bunara) ili se oslanjaju samo na sopstveni izvor (bunari). Pokazalo se da vode iz slavine nema uvijek dovoljno, zbog čega postaje sve skuplja, a cijena će joj u budućnosti sve više rasti.
Zna se da, kada je industrija u pitanju, voda kao sirovina, i voda za pranje, mora biti kvaliteta vode za piće. Tu se u prvom redu misli na higijensku ispravnovst vode. Ali to obično nije dovoljno. Postoji zahtjevan proizvodni proces koji ide i šire, odnosno dalje (više) oko kvaliteta vode za piće. Često je vodi koja se troši u samom procesu proizvodnje hrane i pića potrebno smanjiti tvrdoću, ili omekšati je sasvim, potrebno joj je promjeniti mineralni sastav, sterilisati. Prema tome, i kada imamo vodovodsku vodu, ne možemo uvijek, a možemo sve manje, da se samo priključimo na vodovod. Potrebno je, ili je neophodno, da dodatno obradimo vodovodsku vodu, samo kao mjeru sigurnosti ili zbog zahteva procesa. To je najčešće srazmjerno jednostavno postrojenje u kome će se vršiti neki od sljedećih procesa:
Ako je voda iz sopstvenog izvora, mora se izvesti cjelokupna priprema vode, od sirove vode do kvaliteta vode za piće, kao i dodatna priprema, zahtevaju kvalitet vode za proces, što je u slučaju podzemne vode nešto složenije u odnosu na procese dodatne obrade vodovodske vode (obično se mora izvesti aeracija/degazacija,deferizacija/demanganizacija, uklanjanje amonijaka, bistrenje filtracijom, dezinfekcija, a iza toga slijede procesi u odnosu na zahtjeve procesa proizvodnje, ali napomenimo da ima ne mali broj slučajeva podzemnih voda koje zahtjevaju znatno složeniju pripremu.
Ako se fabrika snadbijeva površinskom vodom, priprema do kvaliteta vode za piće se znatno usložnjava i veoma poskupljuje, odnosno raste cijena troškova.
To je način da se obezbijedi kvalitet vode kao sirovine i vode za pranje. Međutim ni za druge namjene u fabrikama prehrambene industrije, za hlađenje, za proizvodnju tehnološke pare, ne može se upotrebiti sirova voda. Za hlađenje u recirkulacionim sistemima voda treba da se dekarbonizuje, da joj se smanji korozivnos, da se onemogući mikrobiološki rast u rashladnom sistemu; napojna voda za kotlarnicu tzv kotlovska voda mora se omekšati, eventualno demineralizovati. Prije svega toga, iz vode se moraju ukloniti suspendovane čestice, a često i koloidno dispergovane materije. Prema tome, obično se i voda iz vodovoda mora dodatno obraditi, a voda iz sopstvenog izvorišta pripremiti od početka do kraja.
NATURAL WATER preporučuje tretman vode u sljedećeim djelatnostima:
Hronologija zahtjeva:
Ukoliko žalite idejno rješenje objektu u izgradnji potrebno je da nam pošaljete zahtjev na: prodaja@naturalwater.rs