#1 PET je dobra za jednokratnu upotrebu i može da se reciklira. Ne bi trebalo koristiti plastične flaše za vodu i sokove više puta. Teško se pere, a plastika je porozna i upija u sebe bakterije.
#2 HDPE, #4 LDPE i #5 PP su tri tipa plastike koji su najbolji izbor zato što mogu da se recikliraju i ne otpuštaju štetne hemikalije.
Štetna jedinjenja u flaširanoj vodi
Za potrebe ovog istraživanja fokusiraćemo se samo na štetna jedinjenja u flaširanoj vodi. Naime, flaširana voda je posebno osjetljiva kategorija, jer na mjesečnom nivou mnogo košta, ljudi najčešće imaju osjećaj da piju čistu i zdravu vodu koja im ničim ne može naškoditi. Ipak, istraživanja i sajveti stručnjaka ne pokazuju da je to u potpunosti tačno. Flaširana voda može na razne načine prouzrokovati problem tijelu. Uglavnom je “obogaćena” raznim nepoželjnim stvarima poput:
Iz plastike u vodu mogu dospjeti razna hemijska jedinjenja. Zbog obimnosti i mnogostrukosti jedinjenja, pomenućemo samo najčešća koja, kada dospiju u čovjekov organizam, mogu biti izuzetno otrovna i nauditi opštem zdravlju čovjeka:
Voda u flašama povezuje se sa zdravim načinom života, ali nije dokazano da je i zdravija. Flaširane vode su u 80% slučajeva vode iz slavine što ćete i vidjeti, a jedina razlika je što je uklonjen ukus hlora. Jedan od nedostataka flaširane vode je i visoka cijena. A na sve to, treba to i odnjeti iz prodavnice do kuće.
Na kraju dolazimo do resursa koji se zove novac, a pitanje koje svi konzumenti flaširane vode treba da postave sebi je koliko smo novca potrošili tokom samo jedne godine na flaširanu vodu? Vjerujem da niko to nikada nije evidentirao. U ilustraciji ispod ćete vidjeti koliko je zapravo to.